Kiedy i jak często powinniśmy jeść?

eating-timeLudzie ustalając własną dietę zwykle przykładają większą wagę do tego, co mają w niej jeść, a nie kiedy i jak często to robić. Jest to zazwyczaj ich błąd, gdyż – jak wykazały wszelkie badania – regularność spożywania posiłku ma jeszcze większe znaczenie przy dbaniu o zachowanie odpowiedniej wagi. Dlaczego tak się dzieje? Odpowiedź jest prosta – organizm musi mieć swoistą rutynę, by wiedzieć, kiedy i czego może się spodziewać. Wtedy zwiększa się efektywność trawienia, a my sami czujemy się znacznie lepiej.

Co ile zatem powinniśmy jeść? Specjaliści polecają, by spożywać nowe rzeczy co 3-4 godziny. Nie powinniśmy z kolei „przegładzać” swojego organizmu, nie dostarczając mu jedzenie przez sześć i więcej godzin (wtedy może to odbić się na naszym zdrowiu). Powiecie zapewne, że idąc spać nie dostarczamy organizmowi pożywienia przez dłuższy okres czasu. To prawda, jednak wtedy ciało ludzkie pracuje w zupełnie inny sposób. Wystarczy zatem, gdy dostarczymy mu składników odżywczych na 3-4 godziny przed położeniem się spać, a trawienie odpowiednio rozłoży się w czasie.

Jak powinny wyglądać nasze posiłki? Na śniadanie powinniśmy jeść przede wszystkim pokarmy bogate w różnego rodzaju wartości energetyczne. Pieczywo i płatki owsiane są jak najbardziej polecane. Nasze przekąski między głównymi posiłkami składać się powinny z warzyw, soków, lub też chociażby orzechów – najlepiej jest jednak wstrzymać się od cukru.

Obiad powinien być spożywany do 15 godziny – tutaj możemy sobie pozwolić na coś cięższego. Mięso, ryby i inne produkty w otoczeniu zdrowych sałatek i surówek z pewnością okażą się tutaj najlepszym wyborem. Jeżeli chodzi o podwieczorek to ten powinien być tak lekki, jak to tylko możliwe – jedno jabłko, inny owoc lub jogurt to dobry wybór. Podobnie zresztą sprawa ma się, jeżeli chodzi o kolację. Ta nie powinna obciążać naszego układu pokarmowego. Jogurt czy serek to zalecane produkty.

Reklamy

Skomentuj

Wprowadź swoje dane lub kliknij jedną z tych ikon, aby się zalogować:

Logo WordPress.com

Komentujesz korzystając z konta WordPress.com. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Google+

Komentujesz korzystając z konta Google+. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie z Twittera

Komentujesz korzystając z konta Twitter. Wyloguj /  Zmień )

Zdjęcie na Facebooku

Komentujesz korzystając z konta Facebook. Wyloguj /  Zmień )

Połączenie z %s